Apie sapnus yra įvairiausių nuomonių ir mokslinių tyrimų. Kaip yra iš tiesų ir ar jie pranašauja ateitį - niekas nežino, tačiau sapnų reikšmėmis žmonės tikėjo nuo senų senovės. Net Vilniaus miestas yra pastatytas, remiantis sapnu. Tikriausiai visi žino tą legendą, kai dabartinėje Vilniaus teritorijoje po medžioklės apsistojęs pernakvoti susapnavo ant kalno staugiantį geležinį vilką. Žynys Lizdeika jo sapną išaiškino, kad čia stovės didis miestas. Buvo supiltas piliakalnis ir sapnas išsipildė.
Kad ir ką žmogus susapnuotų, vis gi, realybėje gyvenimą turi kurtis pats. Sapnai gali leisti susimąstyti apie dalykus, kurių įprastai nepastebime dėl rutinos ar siauros pasaulėžiūros. Sapnuoja visi žmonės - vieni dažniau, kiti retai. Vienų sapnai spalvoti, kitų ne. Vieni girdi dialogus ir pokalbius, kiti ne. Vieni gali kalbėti sapne, kiti ne. Yra įvairių technikų, kurios leidžia išmokti sapnuoti tai, ką nori, taip pat yra žmonių, kurie valdo sapną. Yra pasklidęs mitas, kad jeigu sapne pažiūrėsi į savo delną, galėsi valdyti sapną.
Psichoanalitikas S. Froidas yra pasakęs, kad sapnai – tai karališkas kelias į mūsų pasąmonę. Sapnuose gali atsispindėti baimės, kompleksai, vidiniai konfliktai, nuoskaudos, neišsipildę lūkesčiai ar priešingai - sapnuose žmogus įgyvendina savo svajones, sutinka mirusius giminaičius ar draugus. Vėl gi - viskas priklauso nuo žmogaus - jeigu jis įpratęs liūdėti, apsikrauti neigiamais dalykais, tai ir jo sapnai bus niurūs. Aukštyn nosis - gyvename vieną kartą, nėra čia ko liūdėti. Išnaudokite sapnus maksimaliai gerai.
Sapnų būna įvairiausių. Kai kurie ryškūs, kai kurie loginiai, kai kurie cikliniai, kai žmogus užstringa sapne ir negali pabusti arba, kai ieško kokio nors sprendimo ir negali jo atlikti. Dažnai taip būna, kai žmonės persidirba, keliauja, jaučia įtampą darbe ar santykiuose. Rekomenduojama prieš miegą nežiūrėti siaubo filmo ir nedirbti bent valandą prieš miegą. Sapnai įdomūs dar tuo, kad juose galime skristi, vaikščioti vandeniu, kalbėti kalbomis, kurių nemokame ar net mirti.
Pats logiškiausias mokslininkų paaiškinimas, kodėl mes sapnuojame, tai, kad mes tokiu būdu įsisaviname informaciją, kurią įgavome per dieną. Nebūkite naivūs, jeigu po pagalve pasidėsite knygą, kurios neskaitėte, nesitikėkite, kad pabudę jau žinosite, kas joje rašoma. Jeigu kažkur girdėjote, kad tai įmanoma - tai jus apgavo. Tačiau, jeigu prieš miegą skaitysite knygą, didelė tikimybė, kad susapnuosite tos knygos tęsinį, kuris galbūt bus kitoks, tikras jūsų vaizduotės vaisius. Visur reikia pridėti pirštą, niekas neateina savaime.
Pasikartojantys sapnai įprastai reiškia jūsų apsileidimą, atidėtus darbus, sąžinės graužatį. Galbūt linkite kitiems blogo, apkalbate, kišate pagalius į ratus ar norite išskirti kitą šeimą. Tai yra jums bausmė už tai, kad apsimetate, tuo, kuo nesate. Gerus sapnus sapnuoja geri žmonės, todėl stenkitės tokie ir būti. Rami sąžinė - gražūs sapnai.